Gracja zawitała do Naszego mieszkania… 

Pewnego popołudnia wybraliśmy się na zkauoy do hurtowni. Już na samym wejściu nasze serce skradła ona! Piękna, dostojna, zielona, pełna cudownych owoców – OLIWKA EUROPEJSKA. 


Oliwka idealnie nadaje się na tarasy, balkony, a także pięknie prezentuje się w każdym mieszkaniu! Zwłaszcza na tle białej ściany. 

Nie mogliśmy się oprzeć i zakupiliśmy kilka sztuk na sprzedaż, a także do własnych czterech kątów. 

Poradnik dla właścicieli oliwki. 

Oliwka europejska inaczej nazywana oliwnikiem europejskim, drzewem oliwnym lub oliwką uprawną jest zimozielonym, długowiecznym drzewem z rodziny oliwkowatych, którego ojczyzną jest rejon okolic Morza Śródziemnego. Uprawia się ją też z powodzeniem w innych miejscach na ziemi, o ciepłym klimacie, na przykład na Kaukazie i Krymie, ale także W Indiach, Kalifornii czy Jamajce. W swym rodzimym klimacie oliwka może dorastać nawet do 10-12 metrów wysokości i jest tam drzewem użytkowym, rodzącymwspaniałe owoce, które w słońcu nabierają swego charakterystycznego smaku i właściwości. W chłodniejszych warunkach, takie jak mamy w naszym kraju, osiąga dużo mniejszy wzrost i zazwyczaj hoduje się ją w pojemniku, który można wynosić na zewnątrz w czasie cieplejszych pór roku. Jeżeli posadzimy drzewko bezpośrednio w ogrodzie i nie zabezpieczymy przed mrozem, nie przetrwa ostrzejszej zimy.

WYMAGANIA UPRAWNE

Oliwka europejskajest drzewkiem niezbyt wymagającym, potrzebuje jedynie dość ciepłego stanowiska w zimie. Jeżeli uprawiamy ją w pojemniku, to na okres zimowy musimy ją przenieść do mieszkania. Jeśli zdecydowaliśmy się posadzić ją w ogrodzie i mieszkamy na obszarze kraju, na którym zimy są dość łagodne, powinniśmy pomyśleć nad osłonięciem drzewka od zimna, jeśli jednak temperatura mocno spadnie, drzewko najprawdopodobniej obumrze.

Oliwka europejska potrzebuje ciepłego stanowiska pełnego słońca. Tylko wtedy będzie się prawidłowo rozwijać. Egzemplarze sadzone w pojemniku w lecie koniecznie należy wynieść na werandę lub do ogrodu, nie tylko dlatego, że oliwka będzie wspaniałą a ozdobą, ale też dla zapewnienia jej odpowiedniej ilości bezpośredniego słońca. To bardzo korzystnie wpływa na jej rozwój. Przed latem, nim na dobre wyniesiemy drzewko na zewnątrz, warto poddać go hartowaniu, polegającym na wynoszeniu rośliny przez 2 tygodnie na podwórko na dzień i zabieraniu go do domu na noc.

Drzewko lubi być dość obficie podlewane, szczególnie w okresie w którym rośnie. Podlewanie ograniczamy natomiast w okresie zimowym, jednak ziemia w pojemniku nie powinna całkowicie wyschnąć. W miesiącach od kwietnia do września oliwka będzie wymagała nawożenia raz w tygodniu. Drzewo oliwne uprawiane zarówno w naczyniu jak i ogrodzie można, a nawet trzeba przycinać, tym samym kontrolując jej rozrost. Drzewko dobrze znosi takie zabiegi.

Jeżeli chcemy, by w kolejnym roku roślina pięknie zakwitła, należy ją wystawić choć na jedną mroźną noc na podwórko. To wspomoże zawiązywanie się pąków kwiatowych.

Oliwkę sadzi się z nasion, ale możemy to zrobić także wykorzystując sadzonki ze zdrewniałych pędów. Dobrze radzi sobie ona na nawet niezbyt żyznej glebie, wapiennej i kamienistej. Kiedy sadzimy ją w pojemniku, także nie musimy do tego celu posiadać gleby najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *